See masteritzar on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "màster",
"3": "-itzar"
},
"expansion": "màster + -itzar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From màster + -itzar.",
"forms": [
{
"form": "masteritzo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "masteritzar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "masteritzant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "masteritzat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "masteritzàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no masteritzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no masteritzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "masteritzar (first-person singular present masteritzo, first-person singular preterite masteritzí, past participle masteritzat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Catalan terms suffixed with -itzar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ca",
"name": "Sound engineering",
"orig": "ca:Sound engineering",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "masterització"
},
{
"word": "remasteritzar"
}
],
"glosses": [
"to master (produce a master recording)"
],
"id": "en-masteritzar-ca-verb-z636N-fs",
"links": [
[
"master",
"master"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to master (produce a master recording)"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"word": "masteritzar"
}
{
"derived": [
{
"word": "masterització"
},
{
"word": "remasteritzar"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "màster",
"3": "-itzar"
},
"expansion": "màster + -itzar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From màster + -itzar.",
"forms": [
{
"form": "masteritzo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "masteritzar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "masteritzant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "masteritzat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "masteritzàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritzéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "masteritzessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "masteritza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "masteritzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no masteritzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no masteritzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no masteritzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no masteritzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no masteritzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "masteritzar (first-person singular present masteritzo, first-person singular preterite masteritzí, past participle masteritzat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan first conjugation verbs",
"Catalan lemmas",
"Catalan terms suffixed with -itzar",
"Catalan transitive verbs",
"Catalan verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"ca:Sound engineering"
],
"glosses": [
"to master (produce a master recording)"
],
"links": [
[
"master",
"master"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to master (produce a master recording)"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"word": "masteritzar"
}
Download raw JSONL data for masteritzar meaning in All languages combined (7.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.